online design

طراحی آنلاین گرافیک و سفارش چاپ

انجام امور طراحی آنلاین گرافیک و سفارش چاپ - تبلیغات و طراحی پست اینستاگرام - طراحی بروشور طراحی کارت ویزیت طراحی ست اداری - سفارش طراحی - چاپ آنلاین

طراحی آنلاین گرافیک و سفارش چاپ

انجام امور طراحی آنلاین گرافیک و سفارش چاپ - تبلیغات و طراحی پست اینستاگرام - طراحی بروشور طراحی کارت ویزیت طراحی ست اداری - سفارش طراحی - چاپ آنلاین

طراحی آنلاین گرافیک و سفارش چاپ

ما کی هستیم و از کجا پدید آمدیم ؟! ما یه تیم گرافیکی باحالیم که تو ساخت و طراحی پروژه های گرافیکی از جمله طراحی و چاپ بروشور ، طراحی و چاپ کارت ویزیت ، طراحی و چاپ تراکت ، طراحی لوگو ، بنر ، عکس نوشته و خلاصه هر چی که به ذهنتون برسه تسلط داشتیم . در نتیجه تصمیم گرفتیم بیایم یه وبلاگ بزنیم تا بتونیم از این طریق نیاز های بازار کار رو برطرف کنیم و البته طراحی گرافیکی با هزینه های باورنکردنی و ارزون رو باب کنیم :)

طبقه بندی موضوعی

آشنایی با کارت پستال و انواع مختلف آن

جمعه, ۵ مهر ۱۳۹۸، ۱۲:۳۲ ق.ظ

 

 

 

آشنایی با کارت پستال و انواع مختلف آن

 

 

 

 

 

کارت پستال یکی از مواردی است که در مناسبت‌ها و رویدادهای خاص به وفور استفاده می‌شود و از آن برای تبریک گفتن و رساندن یک پیام خاص استفاده می‌شود. استفاده از کارت پستال به یک شهر، کشور یا منطقه محدود نمی‌شود و تقریباً در تمام نقاط دنیا از آن استفاده می‌شود. البته امروزه فلسفه اولیه ساخت کارت پستال به فراموشی سپرده شده است و در محافل عمومی از همه کارت‌های مناسبتی با عنوان کارت­پستال یاد می‌شود.

 

استفاده ازکارت پستال در اوایل، رسمیت بیشتری داشت و به عنوان یک نامه ارسال می‌شد، اما در حال حاضر این کارت‌های رنگی به همراه کادو، گل، هدیه و مواردی ازاین‌دست استفاده می‌شود و عملاً اداره پست در رساندن آن نقشی ندارد. در ادامه این مطلب به معرفی کارت پستال خواهیم پرداخت و تاریخچه آن را عنوان خواهیم کرد. سپس با معرفی انواع کارت پستال‌های موجود در بازار، به معرفی کامل چند نوع خاص از آن‌ها خواهیم پرداخت که این روزها می‌توانند جذاب باشند. پس با ما همراه باشید!


 

کارت پستال چیست؟
کارت پستال ، به عنوان یک قطعه کارت کاغذی یا PVC تعریف می‌شود که توسط دستگاه پرینتر چند نوشته و تصویر بر روی آن چاپ می‌شود. این تعریف برای کارت پستال بسیار عمومی بوده و می‌توان آن را با فلسفه کنونی آن‌ها مطابق دانست. این کارت یک سند رسمی است که توسط اداره پست فروخته می‌شود و چند عدد مشخص بر روی آن چاپ شده است. شخصی که قصد ارسال کارت پستال را داشته باشد، بعد از خریدان از اداره پست، می‌تواند نوشته و تصویر مورد نظر خود را به کمک دستگاه پرینتر بر روی آن چاپ کند. برای چاپ کارت‌های کاغذی از پرینترهای معمولی و برای چاپ کارت PVC از پرینتر کارت PVC استفاده می‌شود

اما امروزه کارت پستال به عنوان یک کارت مناسبتی شناخته می‌شود که از همه فروشگاه‌ها و مراکز خرید لوازم کادویی و تزئینی می‌توان تهیه کرد. این کارت‌ها به مناسبت یک رویداد خاص چاپ می‌شوند و حتی برخی پا را فراتر گذاشته و متن آن را از قبل آماده کرده‌اند. این شیوه به کاربران کمک می‌کند که در کمترین زمان ممکن کارت متناسب با رویداد خود تهیه کنند و به طرف مقابل ارسال کنند. در این صورت شما تنها اسم خود را کارت اضافه می‌کنید و ممکن است امضاء یا مشخصات خاصی از خود بنویسید.

 

 تاریخچه کارت پستال
استفاده ازکارت پستالکارت پستال در سیستم پستی و اطلاع‌رسانی به سالیان خیلی دور برمی‌گردد و به عنوان یک سیستم خیلی قدیمی شناخته می‌شود. تاریخچه استفاده از این کارت پستی به اواخر قرن 1800 و اوایل 1900 برمی‌گردد. اگرچه استفاده غیررسمی از این کارت‌ها به سال 1848 برمی‌گردد، اما در 27 فوریه سال 1861 مجوز استفاده کارت پستال به عنوان یک سند پستی توسط ایالات متحده صادر شد. در این سال مجوز چاپ کارت پستال به جان چالتون اعطا گردید و کلیه حق چاپ این کارت در کشور آمریکا به این شخص مربوط می‌شد.

 

کارت پستال اولیه

اول کارت پستال دولتی در 1 می سال 1871 چاپ شد که یک طرف آن امکان نوشتن پیام و طرف دیگر آن مخصوص نوشتن آدرس گیرنده بود. ادارات پستی و برخی شرکت‌های خاص می‌توانستند در نوشتن پیام در پشت یا جلوی کارت دخالت داشته باشند. در سال 1930 و با ظهور صنعت چاپ و پرینترها، استفاده از کارت پستال نیز روند جالب توجهی به خود گرفت. شرکت‌های صادرکننده اقدام به تولید کارت‌های با تنوع رنگی بالا کردند و از طرح‌های جالب و جذاب در پشت و جلوی کارت پستال‌ها استفاده کردند. این موضوع باعث شده که کارت­پستال‌ها جذابیت بیشتری پیدا کنند و در بخش‌های بیشتری به کار گرفته شوند.

 

در سالیان بعد و در سال 1939 تکنیک فتوکروم وارد حوزه چاپ کارت پستال شد و کیفیت آن‌ها را بالاتر بود. اگرچه در طول جنگ جهانی استفاده از کارت پستال به شدت کاهش یافت، اما پس از جنگ با ظهور کارت‌های رنگی و فانتزی روند رو به رشدی به خود گرفتند. از سال 1990 با ظهور کارت‌های الکترونیکی و راه‌های ارتباطی مختلف مانند ایمیل و موبایل، امروزه جنبه پیام رسانی کارت­پستال‌ها فراموش شده است و بیشتر همراه با کادو و سوغات ارسال می‌شوند.

 

انواع کارت پستال
اینکه بخواهیم کارت پستال را در دسته‌های مختلفی قرار دهیم شاید کار چندان درستی نباشد و اصولاً همه کارت پستال‌ها با یک الگو و با یک شیوه خاص تولید می‌شوند. از زمانی که نقش این کارت‌ها از یک کارت پستی محرمانه یک کارت مناسبتی ساده تغییر کرده است، دسته‌بندی‌های مختلفی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود که بیشتر سلیقه‌ای بوده و کاربران با توجه به مقتضیات زمان آن‌ها را دسته‌بندی می‌کنند. ما هم به همین دلیل سه نوع پرکاربرد از کارت­ پستال‌ های موجود در بازار را معرفی خواهیم کرد و اصول مورد نیاز برای ساخت آن‌ها را شرح خواهیم داد.

 

 کارت پستال تولد 
کارت پستال تولد معروفترین و پرکاربردترین نوع از کارت‌های موجود در بازار است که در آن از مضامینی در رابطه با تولد نوزاد استفاده می‌شود. امروزه شرکت در جشن تولید یا حتی حضور در بیمارستان در لحظه تولد برای بسیاری از افراد مقدور نیست و به همین دلیل از کارت پستال تولد استفاده می‌کنند. این نوع کارت در فروشگاه‌ها و لوازم فروشی‌ها عرضه می‌شوند و برخی از آن‌ها از پیش آماده بوده و برخی نیز توسط خود فرد نوشته می‌شوند.

 

طراحی کارت پستال تولد : برای ساخت کارت پستال باید اول نوع کارت خود، مقوایی یا PVC را انتخاب کنید. با توجه به نوع کارت ، می‌توانید دستگاه پرینتر معمولی یا پرینتر کارت pvc پرینتر کارت pvc  پرینتر کارت pvcرا انتخاب کنید و از آن برای چاپ کارت­پستال خود استفاده کنید. در طراحی کارت پستال تولد باید از رنگ‌های شاد با مفهوم زندگی و تولد استفاده کنید و متن مناسب با سلیقه خود انتخاب کنید. کارت‌های PVC انتخاب بهتری هستند، زیرا با توجه به اینکه این کارت‌ها به عنوان هدیه و یادگاری پیش فرد می‌مانند، ماندگاری کارت­پستال به معنی زنده شدن خاطرات خوب خواهد بود.

 

 کارت پستال کریسمس
جشن کریسمس نیز یکی از مناسبت‌های مهم است که هر ساله در کشورهای مختلف از جمله ایران جشن گرفته می‌شود. حضور حدود 200 هزار نفر مسیحی در کشور باعث شده است که این جشن یکی از جشن‌های مهم کشور محسوب شود و کارت پستال بسیاری بین افراد مختلف رد و بدل شود. این موضوع باعث شده است که کارت پستال کریسمس یکی از پرفروش‌ترین محصولات فصل زمستان باشد.

 

طراحی کارت پستال کریسمس: با توجه به اینکه جشن کریسمس در زمستان برگزار می‌شود و همزمان با بارش برف است، استفاده از برف یا الگوهای نشان دهنده سرما یکی از بخش اصلی طراحی کارت پستال کریسمس است. یکی دیگر از سنت‌هایی که همیشه در جشن سال نو میلادی برگزار می‌شود، استفاده از درخت کاج تزئین شده با لامپ است که جلوه‌ای زیبا و درعین‌حال خاص دارد. درخت کاج به عنوان یک درخت همیشه زنده و سبز شناخته می‌شود، به همین دلیل در طراحی کارت از این نماد نیز استفاده می‌شود. بابانوئل سومین بخش جدایی‌ناپذیر در جشن کریسمس است که قسمت اصلی و لذت‌بخش جشن، یعنی بخش هدیه، را به عهده دارد.

بنابراین اگر قصد طراحی کارت پستال کارت پستال کریسمس را دارید، باید استفاده از برف، درخت کاج و بابانوئل را فراموش نکنید و بخش اصلی پشت کارت را به این سه تصویر اختصاص دهید. برای قیمت جلویی نیز می‌توانید از نوشته‌هایی در رابطه با تولید حضرت عیسی مسیح (ع) یا تبریک سال نو میلادی استفاده کنید. با توجه به اینکه کارت پستال کریسمس از درخت کاج آویزان می‌شود، نهایت سلیقه و دقت خود را به خرج دهید و از ایده‌های کودکانه استفاده کنید.

 

کارت پستال شب یلدا
یکی دیگر از مراسم‌هایی که برای ما ایرانی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که این شب را در کنار یکدیگر بگذرانند، مراسم شب یلداست. مراسم شب یلدا با خوردن هندوانه و آجیل عجین شده است و اگر سری به بازار زده باشید از الان متوجه شلوغی آجیل فروشی‌ها و میوه فروشی‌ها می‌شوید. اما بااین‌وجود برخی از افراد وقت نمی‌کنند که به سراغ دوستان خود بروند و از کارت پستال شب یلدا استفاده می‌کنند.

 

طراحی کارت پستال شب یلدا : کارت پستال شب یلدا از 3 جزء اصلی تشکیل می‌شود و طراحان تلاش می‌کنند که این 3 عنصر را در طراحی کارت بگنجانند. با توجه به اینکه این مراسم در شب برگزار می‌شود استفاده از طرح شب‌های پرستاره و حتی شب‌های برفی در طراحی کارت می‌تواند ایده‌آل باشد. استفاده از طرح تاریک و سیاه باعث می‌شود کنتراست خوبی در تصویر ایجاد شود. بخش دیگری که در این کارت آورده می‌شود، تصویر واقعی یا انیمیشن از هندوانه است. معمولاً طراحان سعی می‌کنند یک برش از هندوانه با برجسته کردن تصویر دانه‌های آن استفاده کنند.

 

بخش سوم طراحی کارت پستال شب یلدا به آجیل و تنقلات اختصاص دارد. آجیل و تنقلات پای ثابت مراسم‌ها و شب‌نشینی‌های ما ایرانی‌ها محسوب می‌شود. بنابراین، به عنوان یک طراح سعی کنید از تصاویر با کیفیت بالا و مناسب از آجیل در پشت کارت خود استفاده کنید. قسمت جلویی کارت که به متن تبریک و نوشته اختصاص دارد می‌تواند یک صفحه سفید باشد، اما بهتر است از طرح‌های رنگی در چارچوب آن استفاده کنید.

 

 

 

 

 

 

منبع : https://www.farzancard.ir/post/2516/کارت-پستال-انواع-آن

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی